Letni konkurs fotograficzny „Ogrody Kensingtońskie”

“Ogrody Kensingtońskie” to nazwa naszego letniego konkursu fotograficznego. Chcielibyśmy Wam przybliżyć jej genezę. Ogrody Kensingtońskie w rzeczywistości jako jeden z ośmiu królewskich parków w Londynie, zajmują powierzchnię 111 hektarów i są położone w samym sercu miasta stanowiąc jego “zielone płuca”.

Autor: emmaleigh6041 Źródło: http://emmaleigh6041.deviantart.com/

Odwołajmy się tutaj do pisarza Sir Jamesa Matthew Barriego. Tytułowy bohater jego opowiadań “Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich” i „Przygody Piotrusia Pana” narodził się właśnie w tym parku… Z tamtąd też pochodzą zagubieni chłopcy, którzy przenieśli się z nim do Nibylandii… Jeżeli nawet nie czytaliście książki, najprawdopodobniej znacie jej animowaną adaptację Walta Disneya – Piotruś Pan (Peter Pan; 1953). W polskim Teatrze Muzycznym Roma natomiast wystawiany był musical, który obejrzało 200 tysięcy widzów (premiera 27.02.2000).

Sir J.M. Barrie nazwał swojego bohatera imieniem najstarszego syna swoich przyjaciół, państwa Llewelyn Davies. Przydomek “Pan” co ciekawe został zaczerpnięty od greckiego boga opiekuńczego lasów i pól.

Aktualnie w Ogrodach Kensingtońskich w Londynie postać Piotrusia Pana jest upamiętniona w formie rzeźby.

Autor: steeerne Źródło: http://steeerne.deviantart.com/

W parku tym były też kręcone zdjęcia do wzruszającego filmu pt. Marzyciel (Finding Neverland; 2004), w którym główną rolę pana Barriego zagrał znany i ceniony aktor Johnny Depp. Poniżej na zdjęciu przedstawiona jest ławeczka przy której na filmie dochodzi do spotkania autora książki z Sylvią Llewelyn Davies i jej synami.

Źródło: http://www.movie-locations.com
Postać Piotrusia Pana powraca do nas także w napisanej współcześnie kontynuacji opowiadania Barriego, jaką jest “Piotruś Pan w czerwieni” autorstwa Geraldine McCaughrean (Peter Pan in scarlet; 2006), gdzie po latach znowu spotykamy się z bohaterami i odmienioną przez czas Nibylandią. W książce tej wyjątkowo odnajdą się zwłaszcza dorośli.

Do tych właśnie Ogrodów, jako miejsca narodzin Piotrusia Pana i do krainy Nibylandii nawiązuje tematyka naszego konkursu. Jest to kraina przygód, marzeń, piratów, Indian, syren, magicznych źródeł. Pragniemy Was zachęcić do odnalezienia bajecznych obrazów w Waszych ogrodach, z Waszymi dziećmi, z przyjaciółmi, ze zwierzęcymi pupilami. Bądźcie kreatywni, poruszcie swoją wyobraźnię i róbcie piękne zdjęcia! Być może w swoich rodzinnych archiwach macie już zdjęcie, w którym niczym piraci płyniecie łajbą zrobioną  ze starej miednicy po nieznanych wodach uchwyconej na czarnobiałej kliszy soczystej zieleni trawnika? A może zachęcicie swoje pociechy do przemierzania Waszych magicznych ogrodów niczym dzicy Indianie? A może to Wy jesteście jak sam Piotruś Pan – chłopiec, który nie chciał dorosnąć? Odszukajcie w swoich oczkach wodnych Lagunę syren, pokażcie swoje tajne bazy w domku na drzewie albo altance. A może uda Wam się sfotografować Tygrysią Lilię?

Szczegóły i regulamin konkursu już niebawem pojawi się na stronie. Przygotucie swoje ogrody i aparaty na fotograficzny lipiec i sierpień 2012 r.

Michaś i wąż nie jadowity

“Czy po to mam dorosnąć,
by z tego móc wyrosnąć,
co życie czyni wiosną,
zamienia w baśni kraje?
Czy mam się wyrzec wróżek
i lotu, co mnie urzekł,
ku gwieździe, która w górze
tajemne znaki daje?” (Nie będę dorosły; Jeremi Przybora)